#

Sauna domowa - jaki rodzaj sauny wybrać?

Rodzajów sauny jest bardzo dużo, jednak nie każda spodoba się potencjalnemu użytkownikowi. Należy wiedzieć czego oczekuje się w pierwszej kolejności od sauny, jakie ma pełnić funkcję, a wpływ na ostateczną decyzję będzie miał także metraż domu oraz jego zagospodarowanie. Jak widać ostateczny wybór zależy od kilku czynników, dlatego musi być poprzedzony rzeczowymi analizami.
 

Nowoczesna sauna domowa - komfort i relaks

Sauna fińska

Łatwo jest zapomnieć o codziennym relaksie. Możliwość zadbania o siebie w profesjonalnych warunkach nie musi oznaczać wizyt w kosztownych salonach SPA. Takie wyjątkowe miejsce można równie dobrze stworzyć w domu. Każda sauna domowa, którą realizujemy, zostaje zaprojektowana z myślą o wygodzie naszych odbiorców. Wszystko po to, żeby we własnym domu mogli poczuć się jak w salonie odnowy biologicznej.

Sauna do domu - czy wybór rodzaju sauny ma znaczenie?

Każda sauna oferuje nieco inne warunki. Zanim zdecydują się Państwo na konkretny wariant, polecamy sprawdzić dokładnie, co oferuje sauna mokra, parowa, Infrared, fińska (sucha) oraz biosauna. Idealna sauna domowa to rozwiązanie, które zapewnia wygodę konkretnemu użytkownikowi lub użytkowniczce. Nie da się więc mówić o najlepszej, uniwersalnej opcji. Zachęcamy do głębszego zapoznania się ze specyfikacją każdego z dostępnych modeli.

Sauna do domu - dla kogo jest przeznaczona?

Na wizyty w saunie decydują się przeważnie osoby, które świadomie podchodzą do dbania o własne ciało i o psychikę. Nawet krótka sesja w saunie domowej może mieć zbawienny wpływ na Państwa humor. W dynamicznym, przepełnionym bodźcami świecie znalezienie chwili ukojenia może być trudne. Nasze sauny domowe pozwolą Państwu na wykreowanie miejsca, które zawsze będzie czekało, gdy pojawi się konieczność naładowania akumulatorów lub rozładowania napięć wynikających z pracy i z innych obowiązków.

Czy sauna domowa sprawdzi się w każdym obiekcie?

Nasze warianty różnią się:

1. wielkością;
2. zastosowaną technologią;
3. wykorzystanymi akcesoriami.

Oczywiście istnieje zbiór wymogów, które przestrzeń musi spełniać, żeby dało się w niej zbudować szansę. Przeważnie jednak wykreowanie takiego miejsca nie jest problemem. Istnieje więc ogromne prawdopodobieństwo, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrealizować taki projekt w Państwa domu.

Jaką saunę domową należy wybrać? Najpopularniejsze możliwości

Jedną z najczęściej występujących odmian saun domowych jest tzw. sauna sucha. Inną nazwą, którą można napotkać w różnych miejscach jest sauna fińska lub też szwedzka. Oto jej najważniejsze zalety:

- najwyższa temperatura (dochodząca do 120 stopni Celsjusza, rozpoczynająca się od 85 stopni)
- niska wilgotność powietrza (około 10 procent)
- używanie pieców z rozgrzanymi kamieniami, nie polewa się ich wodą
- sauny tego typu najczęściej buduje się z drewna, dzięki czemu wyglądają zjawiskowo

Tego typu sauna ma również działanie prozdrowotne, ponieważ pomaga walczyć z reumatyzmem, zapaleniem stawów, bólami mięśni czy też nawet astmą oskrzelową. Sauna domowa w tej odmianie spisze się doskonale również w przypadku osób, które przeszły już zawał serca. Warto jednak mieć świadomość tego, że wysoka temperatura pozwala na przebywanie w niej zaledwie przez 12 minut.

Inną możliwością jest sauna parowa, która potocznie nazywana jest łaźnią rzymską. Oto kilka podstawowych informacji na jej temat:

- temperatura waha się w granicach 45-60 stopni Celsjusza
- powietrze ma bardzo dużą wilgotność (nawet 100 procent)
- temperaturę oraz wilgotność reguluje się automatycznie
- zamiast pieca w takiej saunie występuje parownik
- sauna tego typu budowana jest z płytek ceramicznych lub szkła hartowanego, może to być również tworzywo sztuczne
- w saunie można przebywać maksymalnie 15 minut

To zdecydowanie dwie najbardziej popularne propozycje. Istnieje jednak jeszcze kilka innych odmian, na które domownicy mogą zdecydować się, gdy przyjdzie im do głowy wyposażyć własny dom w saunę.

Pozostałe typy saun domowych

Sauna domowa dzieli się jeszcze na kilka innych typów, wśród których można wymienić:

- saunę na podczerwień (tzw. sauna infrared) - zamiast tradycyjnego pieca występują w niej specjalistyczne promienniki. Emitowane jest w ten sposób promieniowanie podczerwone. Temperatura w takiej saunie sięga od 50 do 60 stopni Celsjusza. Taka sauna polecana jest osobom, które chcą z niej korzystać codziennie oraz długo. Można w niej przebywać nawet 30 minut

- saunę mokrą - temperatura od 75 do 90 stopni Celsjusza, wilgotność powietrza nie powinna przekroczyć w tym przypadku 40 procent. Para wodna wytwarzana jest wtedy, gdy kamienie polewa się wodą, dlatego należy to robić regularnie. Przebywanie w takiej saunie musi zakończyć się po około 15 minutach. To dobra opcja dla osób, które chcą się zrelaksować i mają jakieś problemy ze stawami

- saunę solną - niezwykle nowoczesne rozwiązanie. Sauna wykonywana jest z brył solnych o charakterze kamiennym. Tego typu sauna najlepiej sprawdzi się w przypadku osób, które zmagają się na co dzień z dolegliwościami górnych dróg oddechowych i wymagają przeprowadzania regularnych inhalacji. Para wytwarzana w saunie bogata jest w jod, sód, wapń, brom oraz magnez. Temperatura nie osiąga w tej saunie 80 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza waha się na granicy 40 procent. Można w niej przebywać około 15 minut

- biosaunę - sauna sucha w nowej wersji. Temperatura utrzymuje się w tym przypadku na granicy 40-60 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza nigdy nie powinna przekroczyć 40 procent. Biosaunę buduje się z drewna, w suficie znajdują się specjalne lampy. Mają one za zadanie pozytywnie oddziaływać na samopoczucie osób, które w danym momencie znajdują się w saunie. Wizyta w biosaunie często związana jest z przeprowadzeniem aromaterapii. Z tego też względu nazywa się ją sauną aromatyczną. Można w niej spędzać od 15 do 30 minut

Jak widać odmian saun domowych jest sporo, dlatego domownicy powinni wziąć pod uwagę wszystkie możliwe wersje, a dopiero potem zdecydować się na montaż odpowiedniej dla siebie sauny, która sprosta ich wymaganiom, m.in. pod kątem relaksacyjnym i zdrowotnym.

Więcej informacji na temat saun domowych znjaduje się w artykule Sauna domowa - rodzaje, zalety i jaki jest koszt