#

Sauna domowa - rodzaje, zalety i jaki jest koszt

Sauna sprawdzi się w przypadku osób, które na co dzień borykają się z duży stresem. Może wspomóc też leczenie dolegliwości bólowych kręgosłupa. Szczególnie polecana jest w okresie zimowym, bo to wtedy większość z nas odczuwa chandrę, obniżone samopoczucie i ogólne zmęczenie organizmu. Oprócz poczucia odprężenia i rozluźnienia mięśni, sauna może też zbawiennie podziałać na naszą odporność, poprawić nawilżenie skóry, a nawet być sojusznikiem w walce o wymarzoną sylwetkę.
 

Sauna domowa - rodzaje, o których warto wiedzieć przed podjęciem ostatecznej decyzji

Sauna mokra

Charakteryzuje się temperaturą na poziomie od 65 do 90°C oraz wysoką wilgotnością, która sięga do 40%. Takie parametry utrzymuje się przez podlewanie gorących kamieni wodą, wskutek czego powstaje para wodna. Wizyta w takiej saunie nie powinna trwać dłużej niż kwadrans.

Sauna sucha

Ten wariant nazywany jest również sauną fińską lub sauną szwedzką. Przeważnie przebywa się w niej ok. 10-12 minut. W tej technologii mamy do czynienia z bardzo wysoką temperaturą, która może sięgać nawet do 110°C. Podtrzymują ją specjalne kamienie lub piec. W przeciwieństwie do sauny mokrej, w rozwiązaniu fińskim panuje stosunkowo niska wilgotność powietrza, sięgająca ok. 10%.

Sauna parowa

>Wariant znany jest również jako sauna rzymska. Panuje tu temperatura zawierająca się w przedziale 45-65°C oraz wilgotność sięgająca nawet 100%. Za utrzymanie tych warunków odpowiada specjalny parownik.

Sauna infrared

W takiej saunie nie uświadczymy pieca, bo działa ona na podczerwień. Z tego rozwiązania mogą korzystać dzieci i seniorzy. Dodatkowo możemy spędzić w niej więcej czasu, bo aż 30 minut. W saunie infrared zazwyczaj panuje temperatura o wartości ok. 60°C i wilgotność niższa niż 25%. Ciekawym rozwiązaniem jest sauna kombi, która łączy w sobie tradycyjne źródło ciepła z systemem termicznym, imitującym podczerwień.

Dlaczego warto rozważyć opcję wykonania sauny na zamówienie?

Własna sauna na wymiar pozwala nam w dowolnej chwili skorzystać ze wszystkich wcześniej wspomnianych zalet parowej kąpieli. Decydując się na rozwiązanie dopasowane konkretnie do wymiarów naszego mieszkania, możemy zadbać o optymalne zagospodarowanie przestrzeni oraz o to, że pomieszczenie pozostanie spójne wizualnie. Sauny na wymiar, w przeciwieństwie do gotowych rozwiązań, pozwalają wykreować idealne miejsce, które będzie wyglądało dokładnie tak, jak tego chcemy.

Sauna na zamówienie - jakie koszty się z nią wiążą?

Jeśli zastanawiamy się, ile kosztować będzie nas sauna domowa, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników:

Kto buduje saunę

Jeśli czujemy się na siłach i mamy odpowiednie doświadczenie, możemy samodzielnie postawić taką konstrukcję. W przeciwnym razie lepiej zaufać sprawdzonej ekipie. Ten drugi wariant, jak łatwo się domyślić, podniesie cenę.

Rozmiary kabiny i jej wyposażenie

- Im większa kabina, tym więcej surowców należy zużyć do jej wykonania. W bardziej obszernych konstrukcjach mamy też do czynienia z większymi siedziskami itp. Na ostateczny koszt wpływają również takie elementy wyposażenia, jak: piec, oświetlenie, drzwi oraz różnorodne przyłączenia.

Wykorzystane technologie

Decydując się na saunę na wymiar, możemy samodzielnie określić, jakich udogodnień oczekujemy.

Nie da się jednoznacznie określić, ile kosztuje sauna, bez przeanalizowania wszystkich tych czynników. Rozpiętość cenowa jest ogromna - na rynku znajdziemy rozwiązania za 8, jak również i za ponad 100 tys. złotych. Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja ze specjalistyczną firmą, która na podstawie naszych oczekiwań będzie w stanie znacznie zawęzić te widełki.

Tekst został opracowany przez Internetica - firmę, specjalizującą się w nowoczesnych rozwiązaniach z zakresu SEO. Przedsiębiorstwo istnieje od 2007 roku i, oprócz pozycjonowania, prowadzi kampanie linków sponsorowanych, oferuje usługi związane z remarketingiem i kampanie e-mailingowe. Wzmacnia konkurencyjność swoich klientów, tworząc profesjonalne strony i sklepy internetowe oraz opracowując akcje w mediach społecznościowych. Internetica to zespół doświadczonych specjalistów, którzy bez przerwy zwiększają swoją wiedzę. W efekcie oferta jest cały czas udoskonalana, a odbiorcy usług mogą czerpać korzyści ze zwiększonej widoczności w internecie i innego innowacyjnego wsparcia w zakresie marketingu internetowego. Internetica zajmuje się obsługą setek klientów, działających m.in. w branży INFRAHOME, firmy zajmującej się produkcją i montażem saun.