#

Sauna sucha - jak z niej korzystać i jakie zalety ze sobą niesie?

Sauna sucha, inaczej zwana szwedzką, jest rozwiązaniem, które cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, gdyż regularne wizyty w takiej saunie mogą mieć dobry wpływ na pracę całego organizmu i nieść ze sobą wiele korzyści zdrowotnych, jak również sprzyjać relaksowi i poprawie ogólnego samopoczucia.  

Dla kogo sauna sucha?

Sauna sucha

 
Sauna sucha będzie dobrym rozwiązaniem przede wszystkim dla osób cierpiących na:
  • - napięcie mięśni grzbietu
  • - astmę oskrzelową lub przewlekłe zapalenie oskrzeli
  • - niedrożność tętnic
  • - przewlekłe zapalenie stawów lub zapalenie stawów kręgosłupa
  • - napięcie mięśni grzbietu
  • - nadciśnienie
 

Korzyści z sauny suchej

Sauna sucha ma wiele zalet, dlatego warto regularnie z niej korzystać. Przede wszystkim umożliwia oczyszczenie organizmu z toksyn, poprawiając jego funkcjonowanie, zmniejszając ryzyko zachorowań, a także poprawiając wygląd skóry. Sprzyja także relaksowi – rozluźnia mięśnie i pozwala łagodzić napięcia wynikające ze stresu. Zalety sauny suchej nie ograniczają się jednak do oczyszczania organizmu czy łatwiejszego odprężenia po stresującym dniu.  

Sauna wspomaga także proces odchudzania, gdyż już jeden seans pozwala spalić nawet około 300 kcal

Ponadto sauna poprawia pracę serca, pozwala uregulować skoki ciśnienia i poprawia krążenie. Ma także korzystny wpływ na zdrowie. Przede wszystkim uważana jest za znakomitą profilaktykę w walce z przeziębieniami. Wysoka temperatura panująca w saunie pozwala wspomóc układ odpornościowy i przerwać przeziębienie w fazie początkowej. Korzyści z sauny suchej związane są także z okresem rekonwalescencji – może on zostać znacznie skrócony już przy pomocy kilku seansów. Korzystanie z sauny suchej polecane jest także osobom z zapaleniem stawów, stanami pourazowymi, jak również osobom mającym problem z zasypianiem lub zmagającym się z problemami skórnymi – przede wszystkim z trądzikiem.  

Korzystanie z sauny suchej

Aby móc czerpać korzyści z seansów w saunie suchej, należy wiedzieć, jak prawidłowo z niej korzystać. Przede wszystkim przed wejściem do sauny warto zaopatrzyć się w dwa ręczniki i klapki kąpielowe. Należy też pamiętać, że choć opcjonalnie można przebywać w saunie w stroju kąpielowym, najbardziej wskazane jest korzystanie z niej nago. Przed wejściem do sauny trzeba zmyć makijaż oraz ściągnąć okulary i biżuterię.

Wizyta w saunie składa się z kilku etapów:

  • - nagrzewania
  • - schładzania
  • - i relaksu
 
Całe cykle mogą być powtarzane kilkukrotnie, jeśli pozwala na to samopoczucie. Najbardziej polecane jest stosowanie jednorazowo trzech cykli, choć należy pamiętać, że w dużej mierze jest to sprawa indywidualna. Przed pierwszym wejściem do sauny należy wziąć prysznic, a następnie dokładnie osuszyć ciało. W saunie suchej można przebywać 8-15 minut, pamiętając, że osoby rozpoczynające dopiero korzystanie z sauny, powinny zajmować miejsca na najniższym poziomie. Po wizycie w saunie trzeba jeszcze osuszyć się i udać do pomieszczenia przeznaczonego na odpoczynek, gdzie powinno się spędzić kilkanaście minut. Koniecznie należy pamiętać także o uzupełnieniu płynów.