#

Jak Korzystać z Sauny Fińskiej

Rozluźnienie napiętych mięśni, zmniejszenie stresu, aktywizacja ukrwienia, pobudzenie układu odpornościowego oraz przemiany materii - to tylko niektóre dobrze znane korzyści płynące z korzystania z sauny. Decydując się na jej fińską odmianę, warto dowiedzieć się wcześniej o tym, jak przebiegać powinna wizyta. Przestrzeganie zasad dotyczących tego, jak korzystać z sauny fińskiej, pozwoli odnieść jak największe korzyści z użytkowania tego popularnego w Skandynawii rozwiązania.
 

Podstawowe informacje


Sauna FińskaW saunie przebywa się stosunkowo krótko - jednorazowa wizyta trwać powinna od kilku do kilkunastu minut. Z tego powodu sauna fińska zaskarbiła sobie serca osób, które nie mają zbyt wiele czasu, ale chcą poprawić swoje zdrowie i codzienne samopoczucie.

Przestrzeń sauny podzielona na kaskadowo ułożone ławy, na których, po rozłożeniu ręcznika, można położyć się lub usiąść. Swoją wizytę warto zacząć od ławy położonej najniżej i dopiero z czasem, po przyzwyczajeniu się do temperatury, ewentualnie przenieść się na wyższe ławy. Tzw. "ognisko sauny" tworzone jest przez nagrzane kamienie, najczęściej pochodzenia wulkanicznego. Chcąc zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu, należy je polać wodą. Często jest to roztwór zawierający olejki eteryczne i inne aromaty zapachowe. Z kolei ciepło to efekt działania pieca elektrycznego lub pieca opalanego drewnem.

 

Jak korzystać z sauny fińskiej - etapy wizyty w saunie fińskiej

 

  • Kąpiel

Przed wejściem do sauny należy umyć i wysuszyć ciało. Kąpiel wykonana powinna być bezpośrednio przed wejściem do sauny, więc należy z niej skorzystać również, jeśli niedawno było się pod prysznicem.

  • Przegrzanie


Po kąpieli należy przenieść się do sauny i położyć się lub usiąść z ugiętymi nogami. Na kilka minut przed wyjściem poleca się przyjąć pozycję siedzącą ze spuszczonymi nogami - dzięki temu układ krążenia szybciej przystosuje się do pozycji stojącej, a użytkownik sauny nie odczuje zawrotów głowy. Etap ogrzewania ciała trwa, w zależności od samopoczucia i stanu zdrowia, od 8 do 15 minut.

  • Ochłodzenie

To, ile trwa zimna kąpiel, zależy od tego, jak wysoka temperatura panowała na etapie przegrzania. Im wyższej temperaturze był poddawany organizm, tym dłużej powinno trwać ochłodzenie. Ciało należy polewać wodą w temperaturze od 10 do 30°C, zaczynając od stóp i stopniowo przechodząc do głowy. Uczucie marznięcia to znak, że należy zakończyć ten etap. Podczas ochłodzenia następuje zmycie z powierzchni cała potu oraz toksyn. Po zakończeniu tego etapu cały proces można jeszcze raz powtórzyć.

Co jeszcze warto wiedzieć przed skorzystaniem z sauny fińskiej?
 

Osoby z zimnymi stopami na etapie kąpieli przygotowującej powinny polać stopy ciepłą wodą. W saunie przebywa się nago; ręcznik służy jedynie do tego, aby rozłożyć go na wybranej ławie, a następnie się na nim położyć lub usiąść. Podczas wizyty nie należy przyjmować płynów. Sauna fińska może poprawić funkcjonowanie osób, zmagających się z chorobą górnych dróg oddechowych oraz skarżących się na bóle stawów i reumatyzm. Jeśli jednak podczas korzystania z sauny pojawi się złe samopoczucie, należy przerwać. Przed skorzystaniem z sauny fińskiej warto skonsultować się z lekarzem, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania.