#

Sauna parowa czy sucha - która lepsza?

Sauna nadal uważana jest za luksus i dość rzadko znajdziemy ją w polskich domach. Jeśli jednak się już na nią zdecydujemy, staramy się wybrać technologię, która pozwoli nam przez wiele lat cieszyć się relaksem i korzyściami zdrowotnymi.
 

Dlaczego warto dobrze zastanowić się przed wyborem sauny?

Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że sauny są dostępne dla coraz szerszego grona osób. Nie chodzi jedynie o to, że innowacyjne modele pozwalają nieco bardziej oszczędzić przestrzeń i da się je zamontować również w mniejszych domach. Chodzi również o kwestię wydatków - taki domowy luksus można kupić w coraz bardziej przystępnych cenach. Zanim jednak będziemy mogli odpocząć w swojej własnej domowej saunie, musimy podjąć szereg decyzji. Jedną z nich jest rodzaj sauny. Warto zapoznać się z charakterem każdego z nich. Laikowi może wydawać się, że wszystkie sauny mniej więcej w tej sam sposób. W praktyce jednak różnice mogą być dość znaczące i wiązać się nie tylko z technologią i temperaturą, ale również z tym, kto może z takiej atrakcji korzystać. Do najpopularniejszych rozwiązań można zaliczyć saunę suchą i parową.

Sauna sucha - podstawowe informacje

Sauna sucha zwana bywa również sauną fińską. W jej wnętrzu panują bardzo wysokie temperatury, które dochodzą nawet do 95 stopni Celsjusza. Jednocześnie towarzyszy im stosunkowo niska 10-procentowa wilgotność powietrza. Za utrzymanie tych parametrów odpowiada piec z rozgrzanymi kamieniami. Takie warunki wymuszają na nas dość krótką wizytę - w saunie suchej przebywać maksymalnie 10-15 minut. Nierzadko poleca się kilka takich sesji (do trzech), między którymi należy wziąć zimny prysznic. Tak wysoka temperatura, chociaż może świetnie działać na stres i inne dolegliwości, dość mocno wysusza skórę, dlatego po wizycie saunie warto ją nawilżyć od wewnątrz (wypić dużo płynów) i od zewnątrz (kremy do ciała). To, co koniecznie powinniśmy wziąć pod uwagę przed wyborem sauny suchej to przeciwskazania. Nie powinny z niej korzystać osoby m.in.:

  • - z wrzodami

  • - z chorobami serca, problemami z krążeniem

  • - borykające się z astmą o ciężkim przebiegu lub chore na gruźlicę.

Czym charakteryzuje się sauna parowa?

Saunę parową często określa się również mianem sauny rzymskiej. Wynika to z faktu, że z tej technologii korzystali już starożytni Rzymianie. Powszechnie uznawana jest za sposób na skuteczną poprawę samopoczucia i odstresowanie. W saunie parowej panuje bardzo wysoka wilgotność, która sięga 100%, natomiast temperatura wynosi ok. 40-50 stopni Celsjusza. W przeciwieństwie do sauny suchej mamy tutaj do czynienia nie z kamieniami, a ze specjalnym, automatycznie regulowanym parownikiem, wyposażonym w dysze. Stosunkowo niska temperatura sprawia, że warunki w saunie rzymskiej są komfortowe i przystępne również dla osób, które jeszcze nie korzystały z takiej formy relaksu. Jeśli chodzi o przeciwwskazania, to są one podobne o tych, związanych z korzystaniem z technologii suchej. Do ciekawostek należy jednak zaliczyć fakt, że z sauny parowej z powodzeniem mogą korzystać osoby cierpiące na schorzenia zatok.

Nie można skonstruować odpowiedzi na pytanie "które z tych dwóch rozwiązań będzie lepsze?". Warto pomyśleć zarówno o ograniczeniach związanych ze zdrowiem, jak i po prostu o swoich preferencjach. Jeśli wolimy raczej dłuższe sesje w saunie lepszym rozwiązaniem prawdopodobnie będzie sauna parowa. To jednak tylko jedno z kryteriów i to tylko od nas zależy, jakie inne kwestie weźmiemy pod uwagę przy ocenie tych dwóch technologii.

Wpis zrealizowany został we współpracy z agencją marketingu Internetowego Internetica, która specjalizuje się w działaniach SEO i zwiększaniu widoczności klientów w internecie. Przedsiębiorstwo istnieje od 2007 roku i, oprócz pozycjonowania, przeprowadza kampanie linków sponsorowanych, remarketing i kampanie e-mailingowe. Wzmacnia konkurencyjność swoich klientów, tworząc profesjonalne strony i sklepy internetowe oraz opracowując akcje w mediach społecznościowych. Internetica to zespół doświadczonych ekspertów, którzy bez przerwy zwiększają swoją wiedzę. W efekcie oferta jest cały czas udoskonalana, a odbiorcy usług mogą czerpać korzyści z udanej współpracy z innowacyjną firmą, dbającą o wysoką jakość obsługi klienta. Internetica obsługuje setki klientów, działających m.in. w branży INFRAHOME, firmy zajmującej się produkcją i montażem saun.