#

Sauna parowa czy sucha - która lepsza?

Prawidłowe i regularne korzystanie z sauny niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala się odprężyć po ciężkich i stresujących dniach. Wpływa także korzystnie na wygląd skóry, usuwając zalegające toksyny, poprawiając jej jędrność i elastyczność. Ponadto sauna wspomaga system odpornościowy, a nawet może pomagać w walce z przeziębieniem czy uśmierzyć ból mięśni lub stawów.
Dostępnych jest jednak wiele rodzajów saun, a największą popularnością cieszy się sauna parowa oraz sauna sucha. Może pojawić się więc pytanie - którą z nich lepiej wybrać?

Sauna parowa

 
Sauna parowa

 
Inaczej nazywana jest łaźnią rzymską, a swoje początki ma już w starożytnym Rzymie. Temperatura w sanie parowej wynosi 45 – 60 stopni Celsjusza, a powietrze ma bardzo wysoką wilgotność, dzięki czemu temperatura odczuwalna jest znacznie wyższa. Temperatura i wilgotność powietrza w saunie parowej regulowane są automatycznie przy użyciu parownika zamiast pieca. Duża wilgotność powietrza sprawia, że w saunie można przebywać nawet do 15 minut, a dodatkowo możliwe jest używanie podczas seansu olejków eterycznych.

Sauna sucha

Sauna fińska sucha

Znana także pod nazwą sauny szwedzkiej charakteryzuje się wysoką temperaturą, które może osiągać nawet do 120 stopni Celsjusza przy bardzo niskiej wilgotności powietrza. Zestawienie wysokiej temperatury z niską wilgotnością sprawia, że osoby przebywające w saunie bardzo szybko się pocą, a tym samym szybko oczyszczają organizm i spalają dużo kalorii. Tak wysoką temperaturę pozwala zapewnić piec z rozgrzanymi kamieniami polewanymi wodą. Sauna sucha zazwyczaj zbudowana jest z drewna, a panująca w niej wysoka temperatura sprawia, że seanse nie mogą trwać dłużej niż kilka minut.

Sauna parowa a sucha

Istnieje kilka zasadniczych różnic między oboma rodzajami saun, dlatego wybór odpowiedniej z nich powinien zależeć nie tylko od indywidualnych preferencji dotyczących wilgotności powietrza czy tolerancji wysokich temperatur, jak również rodzajów dolegliwości. Sauna parowa a sucha różnią się od siebie bowiem przeciwwskazaniami i zaleceniami stosowania.

Różnice między sauną parową a suchą:

  • - zasadniczą różnicą jest przede wszystkim temperatura – w saunie suchej będzie ona nawet dwukrotnie większa;
  • - wilgotność powietrza w saunie suchej będzie bardzo niska, podczas gdy w saunie parowej może wynosić nawet 100%;
  • - ze względu na temperaturę i wilgotność sauna parowa umożliwia dłuższe seanse niż sauna sucha;
  • - sauna parowa sprawdzi się doskonale w przypadku zapalenia zatok czy innych objawów przeziębienia, natomiast w przypadku sauny suchej objawy przeziębienia mogą nie tylko nie ustąpić, ale nawet się nasilić.