#

Sauna i jej korzystny wpływ na kondycję skóry i włosów

Sauna to sposób na relaks i zmniejszenie poziomu stresu. Ale czy przebywanie w wysokich temperaturach jest korzystne dla skóry i paznokci? Dziś sprawdzamy, jakich zmian mogą spodziewać się użytkownicy i użytkowniczki saun.

Wpływ sauny na kondycję skóry

Wysypianie się, kremy nawilżające oraz filtry chroniące naszą skórę przed szkodliwym wpływem słońca - o wszystkich tych kwestiach powinniśmy pamiętać, jeśli chcemy jak najdłużej zachować młodzieńczy wygląd skóry. Warto dodatkowo wesprzeć nasze wysiłki i pobudzić krążenie krwi. Wizyta w saunie pozytywnie wpływa na tempo rozprowadzania składników odżywczych do każdej z komórek skóry.

Wiele osób boryka się z problemem zatkanych porów na twarzy. Media forsują wizerunek idealnie gładkiej skóry, pozbawionej jakichkolwiek nierówności czy przebarwień. W rzeczywistości nawet zdrowa i zadbana cera wygląda zupełnie inaczej. Pamiętajmy, że czasem to, co uznajemy za mankamenty, jest naturalnym wyglądem skóry. Jeśli jednak zależy nam na tym, żeby naturalnym sposobem zmniejszyć problem zatkanych porów, dobrze będzie rozważyć odwiedziny w saunie. Skóra podczas takiej sesji pozbywa się zanieczyszczeń, a pory odblokowują się.

Włosy a wizyta w saunie

W zależności od tego, jaką sauną dysponujemy, nasze włosy będą poddawane albo suchemu, albo wilgotnemu powietrzu. Do tego dochodzi również wysoka temperatura. Jeśli chcemy cieszyć się regularnymi sesjami w saunie, dobrze będzie najpierw zabezpieczyć włosy albo... wykorzystać te warunki na swoją korzyść.

Aby zapobiec matowieniu włosów i zwiększonej łamliwości w saunie suchej, warto przed wejściem nałożyć specjalną czapkę saunową lub turban. Na włosy zdecydowanie lepiej wpływa sauna parowa, chociaż i tutaj musimy pamiętać, że duża wilgotność może prowadzić do przesuszenia.

Za warunki, które są najkorzystniejsze dla włosów, uznaje się sauny:
- mokre lub parowe
- średnio gorące

Jak zatem możemy wykorzystać saunę na swoją korzyść? Wysoka temperatura sprawia, że łuski włosa się otwierają. Sesja w saunie może być więc doskonałą okazją do zadbania o swoje włosy. Preparaty, które będą się na nich znajdować, szybciej się wchłoną. To znacznie przyspieszy działanie substancji odżywczych na naszą czuprynę.

Wizytę w saunie można uznać za naturalny kosmetyk. Z jej pomocą oraz z odrobiną wiedzy na temat pielęgnacji skóry i włosów, możemy skutecznie wspierać procesy regeneracji, a efekty po pewnym czasie bez trudu dostrzeżemy gołym okiem.