#

Sauna do ogrodu - jaką wybrać i co warto wiedzieć przed zakupem

Sauna przez wiele osób nadal postrzegana jest jako coś luksusowego i niedostępnego. Dzięki atrakcyjnym cenom oraz technologiom, pozwalającym na korzystanie z tej rozrywki szerszej grupie ludzi, coraz więcej z nas decyduje się na montaż takiego rozwiązania. Co powinniśmy wiedzieć, zanim wybierzemy saunę ogrodową?

Czy sauna w ogrodzie to dobry pomysł?

Wyróżnić można wiele zalet saun zewnętrznych, które doceniają użytkownicy i użytkowniczki takich konstrukcji. Przede wszystkim, pozwala ona na relaks blisko natury. Jeśli więc dysponujemy ładnym ogrodem, warto skorzystać na tym fakcie. Z uwagi na to, że ten typ sauny zlokalizowany jest poza domem, naturalne jest, że osoby rozważające tę opcję mają kilka wątpliwości. Jedna z nich dotyczy korzystania z sauny zimą. W końcu zaraz po relaksie czeka nas wtedy zetknięcie z niską temperaturą. Eksperci radzą po sesji w saunie schłodzić ciało. Możemy to zrobić pod specjalnym prysznicem, albo po prostu spędzić chwilę w ogrodzie. Inna wątpliwość dotyczy bardziej prozaicznej rzeczy - co zrobić z rzeczami? Producenci saun do ogrodu zatroszczyli się o to, uwzględniając w konstrukcji specjalne miejsce na ubrania i obuwie.

Jaką saunę ogrodową wybrać?

Przy wyborze produktu należy wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Sposób ogrzewania sauny
Część osób, w miejscu nowoczesnych technologii, woli zastosować tradycyjne rozwiązania. Inni z kolei nie wyobrażają sobie w swojej saunie ogrodowej pieca na drewno i preferują grzejniki elektryczne.

Materiał, z którego wykonana będzie konstrukcja
Surowiec w dużej mierze wpływa na kondycję oraz na cenę nowoczesnej sauny ogrodowej. Zdecydowanie nie warto wybierać najtańszego drewna. W skrajnych przypadkach może dojść bowiem do gnicia materiału. Dość szybko zauważymy też mankamenty estetyczne. Należy zaznaczyć, że do poszczególnych elementów sauny poleca się inne gatunki drewna (różniące się np. stopniem przewodzenia ciepła).

Dodatki, dzięki którym zwiększymy swój komfort podczas sesji w saunie
Oprócz miejsca na przechowywanie rzeczy, na wygodę podczas użytkowania wpływa też m.in. dobór oświetlenia. W końcu trudno będzie osiągnąć pełen relaks, jeśli zbyt intensywne światło będzie raziło nas w oczy. Inna kwestia wynika z wcześniej wspomnianych walorów otoczenia. Jeśli chcemy usadowić się wygodnie w saunie i spoglądać na ogród, zatroszczmy się o właściwie usytuowane okno. Część producentów uwzględnia w swoich nowoczesnych saunach ogrodowych okno panoramiczne.