#

Co warto wiedzieć i o czym należy pamiętać przy instalacji sauny domowej

Sauna domowa to odrobina luksusu i stały dostęp do miejsca, w którym możemy zaznać prawdziwego odprężenia i głębokiego relaksu. Dzisiejszy artykuł kierujemy do wszystkich osób, które marzą o własnej saunie, ale jednocześnie czują, że nie orientują się w tej tematyce zbyt dobrze. Poniżej rozwiewamy wszystkie najważniejsze wątpliwości.
 

Jaki typ sauny wybrać?

Tutaj wiele zależy od naszych preferencji. Jeśli do tej pory mieliśmy bardzo ograniczone doświadczenia z sauną, przed podjęciem decyzji o tym, jakie rozwiązanie na wymiar wybieramy, warto odwiedzić kilka takich miejsc. Różnią się one:

Temperaturą

Najwyższa temperatura panuje w saunie fińskiej (zwanej również sauna suchą lub sauną szwedzką). Może ona sięgać nawet do 110°C.

Wilgotnością

Najniższą wilgotnością charakteryzuje się sauna sucha (10%), najwyższa natomiast panuje w saunie parowej (rzymskiej) i może sięgać nawet do 100%.

Zastosowaną technologią

Na temperaturę i wilgotność bezpośrednio wpływają zastosowane technologie. W saunie suchej optymalne warunki utrzymuje specjalny piec oraz kamienie, w saunie parowej odpowiada za to parownik. Z kolei w saunie mokrej użytkownik polewa gorące kamienie, wskutek czego powstaje para. Na tym tle wyróżnia się nowoczesna sauna infrared działająca na podczerwień oraz sauna kombi, która stanowi połączenie tradycyjnej sauny z technologią infrared.

Warto zdawać sobie sprawę, że od tego, jaką saunę na wymiar wybierzemy, zależy również czas pojedynczej wizyty. W zależności od rodzaju sauny na zamówienie, we wnętrzu konstrukcji spędza się zazwyczaj 10-15 minut. Najdłużej możemy przebywać w saunie na podczerwień. Infrared sprawdzi się również w domach, w których mieszkają dzieci i seniorzy, bo przedstawiciele tych grup również mogą korzystać z sauny.

Jaką wolną przestrzenią trzeba dysponować, żeby móc się cieszyć sauną na wymiar?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że do instalacji sauny będziemy potrzebować nieco większej przestrzeni niż ta, którą wyznaczają wymiary wewnętrznej części konstrukcji. Wielkość sauny dla jednej lub dwóch osoby może wynosić jedynie 1,5 m2 plus przestrzeń potrzebna na instalację. Z kolei sauny dla czterech osób przeważnie mają wymiary ok. 1,6 x 2,0 m. Największą zaletą sauny na zamówienie jest to, że w miarę możliwości, możemy manewrować wymiarami w taki sposób, żeby pasowały do naszego mieszkania. Oprócz tego warto wspomnieć również o designie. Gotowe rozwiązania narzucają konkretną estetykę, podczas gdy sauna na wymiar daje nam ogromne pole do popisu w kwestii designu.

Instalacja sauny domowej

Konkretne wymogi techniczne również ściśle wiążą się z tym, jaki rodzaj sauny wybieramy. Przeważnie, do zainstalowania konstrukcji wystarczające będą:

1. wprowadzenie i dopływ wody;

2. gniazdo elektryczne z oddzielnym obwodem

Dobra sauna powinna charakteryzować się też odpowiednią wentylacją. W przeciwnym razie może dojść do rozwoju drobnoustrojów. Prestiżowi producenci dbają o to, żeby w saunie panował świeży mikroklimat, a kanał wentylacyjny był dopasowany do potrzeb konkretnego modelu konstrukcji.

Wpis zrealizowany został we współpracy z agencją marketingu Internetowego Internetica, która specjalizuje się w działaniach SEO i zwiększaniu widoczności klientów w internecie. Przedsiębiorstwo istnieje od 2007 roku i, oprócz pozycjonowania, przeprowadza kampanie linków sponsorowanych, remarketing i kampanie e-mailingowe. Wzmacnia konkurencyjność swoich klientów, tworząc profesjonalne strony i sklepy internetowe oraz opracowując akcje w mediach społecznościowych. Internetica to zespół doświadczonych ekspertów, którzy bez przerwy zwiększają swoją wiedzę. W efekcie oferta jest cały czas udoskonalana, a odbiorcy usług mogą czerpać korzyści z udanej współpracy z innowacyjną firmą, dbającą o wysoką jakość obsługi klienta. Internetica obsługuje setki klientów, działających m.in. w branży INFRAHOME, firmy zajmującej się produkcją i montażem saun.